Про свято Великодня
Наближається одне з найсвітліших свят - Великдень. Чимало традицій та обрядів пов'язано з ним. Переходячи з покоління в покоління, вони зазнають змін та трансформацій, проте незмінним залишається світла атмосфера цього свята. Проте, залишається ще чимало таємничого та незвіданого про Великдень. Деякі факти про це свято ми вам повідаємо.
- Символом Великодня у католиків є кролик. Існує традиція, коли маленькі діти збирають яйця, які поклав кролик у спеціальний кошик на Великдень для слухняних дітей.
- Найбільше українське шоколадне великоднє яйце було виготовлено у 2009 році. Вага становила 30 кілограмів, а висота 1 метр.
- Католицький Великдень в 45% припадає на тиждень раніше від православного, в 30% випадків сходиться, в 5% – розбіжність в 4 тижні, в 20% – відмінність в 5 тижнів.
- Найбільшу у світі паску вагою 2,8 тонни і висотою 2,7 метра спекли у 2013 році у місті Харцизьк Донецької області. До цього був рекорд також на Донеччині: 2009 року у селищі Ялта спекли паску вагою 2,1 тонни.
- Звичай дарувати один одному фарбовані яйця існував в дохристиянський період. Ще стародавні єгиптяни і перси обмінювалися ними на святкуванні початку весни. Яйця символізували побажання родючості.
- Яйця фарбують у Великий четвер. Тоді ж і печуть великодні паски.
- В США дуже поширена великодня гра – катання яєць по похилому газону. Переможцем стає той, чиє яйця якомога далі прокотиться. Наймасовіше змагання проходить у Великодню неділю на газоні біля Білого дому у Вашингтоні.
- На Великдень існує традиція "святого поцілунку": люди тричі цілують один одного в щоку зі словами "Христос Воскрес!" - "Воістину Воскрес!". Вважається, що коли "христосаєшся", то ділишся з іншим світлою новиною про воскресіння Христа.
- Тільки в Україні великоднім яйцям притаманні українські народні орнаменти. Перше ж пасхальне яйце, згідно з церковною легендою, Марія Магдалена принесла римському імператору Тиберію. Після її розповіді жінки про воскресіння Христа, імператор вигукнув, що це неможливо так само, як і червоне яйце. В той же момент звичайне куряче яйце, яке він тримав у руці, почервоніло.
- В Україні існує дві категорії фарбованих яєць: крашанки і писанки. Писанки - це сирі яйця, з яких після фарбування витягують середину. Їх розфарбовують за допомогою бджолиного воску та фарб. Крашанками, в свою чергу, є круто зварені яйця, зафарбовані найчастіше в один колір та без візерунків.
А ще для наших користувачів ми підготували святковий перегляд літератури "Зустрічаємо Великдень".
Коментарі
Дописати коментар